ROPSKAUPPA.FI                              
maanantai, 22 joulukuu 2008 19:15

RoPS puristaa budjettia 10 prosentilla

Kirjoittanut
Arvostele tätä artikkelia
(0 ääntä)

Rovaniemen Palloseurakin valmistautuu taloudellisesti tiukempaan ensi vuoteen puristamalla budjettiaan 10 prosentilla. Koko seuran ensi vuoden talousarvioraami on 750 000 euroa, josta jalkapallon liigajoukkueen osuus on 650 000 euroa. Tälle vuodella vastaavat luvut olivat 807 000 ja 700 000 euroa.

Asiasta päätti seuran vuosikokous sunnuntai-iltana. Samalla edustusjoukkueen ensi kauden tavoitteeksi esitettiin sijoituksen parantaminen Veikkausliigassa.

Risto Niva valittiin jatkamaan RoPSin puheenjohtajana. Johtokuntaan nousi uutena jäsenenä Reijo Soppela, kun Juhani Jutila luopui paikastaan. Johtokunnan muut jäsenet ovat Tapani Halmkrona (varapuheenjohtaja), Oskari Jänkälä, Olli-Pekka Vaajoensuu, Matti Ruoho, Heikki Hannola ja Jouko Ylitervo. KP

© 2008 Lapin Kansa

Luettu 1058 kertaa

Tietoa meistä

Rovaniemen Palloseura on Lapin suurin urheiluseura sekä Pohjois-Suomen johtava jalkapalloseura. Edustusjoukkueemme pelaavat Kakkosta sekä miehissä että naisissa. Naisten kakkosjoukkue pelaa Naisten Kolmosessa. Toimintamme pohja on yli 1000 junioripelaajassamme, joille haluamme luoda turvallisen harrastusympäristön sekä tavoitteellisille pelaajille selkeän polun aina kansainvälisille kentille saakka.

Ota yhteyttä

Puheenjohtaja
Matti Poikajärvi
+358 405 388 325
matti.poikajarvi@rops.fi

Toiminnanjohtaja
Jari Näsman
jari.nasman@rops.fi
+358 505 990 309