ROPSKAUPPA.FI                              
sunnuntai, 11 joulukuu 2022 13:40

Seuran uusi johtokunta piti ensimmäisen kokouksensa

Arvostele tätä artikkelia
(14 ääntä)

Ensimmäisessä kokouksessa hyväksyttiin työjärjestys ja määriteltiin jäsenten vastuualueet.

Tervehdys!

Uusi johtokunta kokoontui järjestäytymiskokoukseen keskiviikkona 7.12.2022. Hyväksyimme johtokunnan työjärjestyksen eli pelisäännöt. Johtokunnan työjärjestys julkaistaan piakkoin seuran verkkosivuilla. Täydennämme työjärjestyksen taloussäännöllä.

Sovimme johtokunnan jäsenten vastuualueista eri toiminta-alueille (alla). Vastuuhenkilö muodostaa tiimin, johon kuuluu jäseniä johtokunnasta sekä henkilöstöstä. Korjausvelkaa ja tulevaa kehitystä on paljon. Olisitko sinä kiinnostunut lähtemään mukaan toimintaan ja rakentamaan Uutta Alkua? Mikä toiminta-alue kiinnostaisi, mikä olisi sinun panoksesi? Ota yhteyttä tiimien vastuuhenkilöön tai allekirjoittaneeseen.

Toiminnanjohtaja Jari Näsman antoi tilannekatsauksen taloustilanteesta. Välitön konkurssiuhka on vältetty. Näkymä on piirun verran positiivisempi ja luottavainen. Verottajan ja eläkevakuutusyhtiön rästejä on lyhennetty merkittävästi. Suurimmat yksityiset velkojat on kontaktoitu. Kiitos osoittamastanne pitkämielisyydestä. Neuvottelemme aikatauluja velvoitteiden hoitamiselle. Kaupungin kanssa käymme tilanteen läpi, miten etenemme.

Pidimme infotilaisuuden keskiviikkoiltana junioreiden vanhemmille. Läsnä oli hienosti 130 osallistujaa yhdessä johtokunnan, toiminnanjohtajan ja urheilutoiminnanjohtajan kanssa. Asialistalla oli seuran tilannekatsaus, juniori- ja nuorisotoiminnan näkymät ja johtokunnan terveiset. Kiitoksia hyvistä kommenteista ja keskustelusta. Toimitamme kokouksessa esitetyn materiaalin joukkueen johtajien kautta tiedoksi. Jalkautuminen joukkueiden pariin on tapahtunut ja jatkuu Ilolan Jarin ja Näsmanin Jarin toimesta. Pentti Katermaa on ensisijainen vastuuhenkilö johtokunnassa juniori- ja nuorisotoiminnan osalta.

Tulen mielelläni tutustumaan kasvotusten joukkueiden kanssa. Ilmoittakaa aika ja paikka, niin tulen vaikka treeneihin mukaan.

Poikamatti

JOHTOKUNNAN JÄSENTEN VASTUUALUEET

 1. Johtaminen, organisaatio
  Matti Poikajärvi, Jukka Kotilehto, Mika Tapio

 2. Strategia, visio, missio, innovaatio, arvot
  Matti Poikajärvi, Jukka Kotilehto, Mika Tapio, Pekka Saarinen

 3. Code of conduct, lain- ja sääntöjenmukaisuus; Tasa-arvo, monimuotoisuus ja osallisuus (EDI); Sosiaalinen ja ympäristövastuu (ml. hyvinvointi, turvallisuus ja koskemattomuus)
  Mika Tapio, Tuomas Enbuske, Veikko Pyyny

 4. Talous, seuranta, riskienhallinta, kontrolli
  Mika Tapio, Tuomas Enbuske, Matti Poikajärvi

 5. Viestintä
  Matti Poikajärvi

 6. Myynti ja markkinointi; kannattaja-aktivointi; brändäys; tapahtumasuunnittelu ja -hallinta
  Pekka Saarinen, Matti Poikajärvi, Jukka Kotilehto, Pekka Konstenius

 7. Valmennus, pelaajien rekrytointi, analyysi ja lääkehuolto
  Pentti Katermaa, Pekka Saarinen

 8. Nuoriso- ja junioritoiminta (tyttö- ja poikajoukkueet, soveltava), Respect-rahasto
  Pentti Katermaa, Pekka Saarinen

 9. Miesten edustusjalkapallo
  Pentti Katermaa, Pekka Saarinen

 10. Naisten edustusjalkapallo
  Jukka Kotilehto, Pekka Saarinen

 11. Blue Idea
  Tuomas Enbuske, Pekka Konstenius

 12. Sidosryhmäyhteydet, kaupunki, Suomen Palloliitto, koulutuslaitokset, seurayhteistyö¬verkosto
  Matti Poikajärvi, Pentti Katermaa, Pekka Saarinen

 

YHTEYSTIEDOT

Matti Poikajärvi Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.
Mika Tapio Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.
Pekka Saarinen Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.
Tuomas Enbuske Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.
Jukka Kotilehto Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.
Veikko Pyyny Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.
Pekka Konstenius Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.
Pentti Katermaa Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

Luettu 1783 kertaa

Tietoa meistä

Rovaniemen Palloseura on Lapin suurin urheiluseura sekä Pohjois-Suomen johtava jalkapalloseura. Edustusjoukkueemme pelaavat Kakkosta sekä miehissä että naisissa. Naisten kakkosjoukkue pelaa Naisten Kolmosessa. Toimintamme pohja on yli 1000 junioripelaajassamme, joille haluamme luoda turvallisen harrastusympäristön sekä tavoitteellisille pelaajille selkeän polun aina kansainvälisille kentille saakka.

Ota yhteyttä

Puheenjohtaja
Matti Poikajärvi
+358 405 388 325
matti.poikajarvi@rops.fi

Toiminnanjohtaja
Jari Näsman
jari.nasman@rops.fi
+358 505 990 309