maanantai, 16 syyskuu 2019 19:31

Rovaniemen Palloseura hakee valmennuspäällikköä

Kirjoittanut
Arvostele tätä artikkelia
(0 ääntä)

Rovaniemen Palloseura on yli 1200 junioripelaajallaan Pohjois-Suomen suurin jalkapalloseura sekä Lapin suurin urheiluseura. Seuran edustusjoukkueet pelaavat miehissä Veikkausliigaa ja Kakkosta sekä naisissa Ykköstä. RoPS:n B-pojat pelaavat SM-sarjaa.

RoPS on viime vuosina panostanut voimakkaasti juniorityöhön sekä pelaajakehitykseen. Seuran pelaajia esiintyy säännöllisesti kaikissa Suomen poikamaajoukkueissa.

Vuosi sitten perustetun seurayhteistyöverkoston myötä RoPS toimii suunnannäyttäjänä koko lappilaiselle jalkapalloyhteisölle. Verkostoon kuuluu tällä hetkellä 10 lappilaista jalkapalloseuraa sekä 2500 junioripelaajaa.

RoPS pystyy tarjoamaan junioripelaajille selkeän pelaajapolun ikäkausijoukkueista aina Veikkausliigaan ja kansainvälisille kentille saakka. RoPS:n edustusjoukkueet ja B-pojat muodostavat tiiviin kokonaisuuden, joka jakaa saman valmennusfilosofian sekä samat toimintamallit.

Rovaniemen harjoitteluolosuhteita täydentävät Lapin Urheiluopiston läheisyys sekä yhteistyö Lapin Urheiluakatemian kanssa. Seurojen laatujärjestelmässä RoPS on tasolla 4 ja hakee parhaillaan tasolle 5. Viime kesänä RoPS valittiin mukaan valtakunnalliseen Sami Hyypiä akatemiaan.

Rovaniemen Palloseuran valmennuspäällikkönä tulet olemaan avainroolissa tulevien suomalaisten jalkapalloilijoiden kehitystyössä. Edustusjoukkueen läheisyyden ansiosta pääset samalla eturivin paikalle kotimaisessa huippujalkapallossa.

RoPS:n valmennuspäällikkönä päätehtäväsi tulevat olemaan:

  • Seuran sisäisen valmennuskoulutuksen suunnittelu, aikataulutus ja toteutus.
  • Seuran valmennuslinjan päivitys yhdessä muiden avainhenkilöiden kanssa.
  • Seuran valmennuslinjan toteutumisen valvonta sekä valmentajien kenttäsparraus.
  • Seuran juniorijoukkueiden toiminnassa arkilaadun varmistaminen.
  • SHA:n kehittymisenseurantakonseptiin liittyvät valmennuspäällikön tehtävät.
  • Palloliiton pelaajakehitykseen liittyvät tehtävät.

Tehtäväsi RoPS:n Veikkausliigajoukkueessa:

  • Erillinen suunnitelma osaamisen ja mielenkiinnon mukaan.

Valmennuspäälliköltä edellytämme voimassaolevaa UEFA A -tason lisenssiä tai suunnitelmaa lisenssin suorittamiseksi. Muu soveltuva koulutus tai työkokemus katsotaan eduksi.

Lisätiedot ja vapaamuotoiset hakemukset 27.9.2019 mennessä Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen. / 0400 322 374.

Luettu 2890 kertaa