ROPSKAUPPA.FI                              
×

Varoitus

JUser: :_load: Käyttäjää ei pystytty lataamaan tunnuksella: 10570
perjantai, 10 touko 2019 20:59

Rovaniemen Palloseuran sisäinen päivityskoulutus jatkuu

Arvostele tätä artikkelia
(0 ääntä)

Rovaniemen Palloseuran koko valmennus kokoontui vapun jälkeisenä torstaina omien toiveidensa mukaiseen, sisällön mukaiseen valmennuskoulutukseen.

Tilaisuuden alussa keskusteltiin ajankohtaisista asioista, joita olemme painottaneet jo koko talven ajan. Muistutuksena käytiin läpi koko kauden kestävän painotuksen, uuden toimintakulttuurin osalta toimintaa peleissä, pelimatkoilla ja turnauksissa.

Päivityskoulutuksen pääaiheeksi valmentajat olivat valinneet peli- ja pelaaja-analytiikan, josta kertomaan saapui Englannissa ja Portugalissa yliopistossa jalkapalloa opiskellut seuramme Mikko Lignell. Aluksi keskusteltiin analyysiprosessissa, jonka jälkeen Mikko antoi workshop hengessä valmentajien luoda omia mittareitaan ja metodeja tarkemman analyysin toteuttamiseksi.

Mikko esitteli kaksi erilaista lähestymiskulmaa asiaan. Ensimmäisessä tavassa pyritään löytämään peleistä tilanteita, joissa pelaaja käyttää valmennuslinjasta löytävän peruspelaamisen konsepteja. Toisessa tavassa valmennus määrittää erittäin tarkan ja konkreettisen tilanteen, jossa kyseistä konseptia tulisi käyttää, jonka toteuttamista analysoidaan peleistä.

Mikon workshopista valmentajat saivat varmasti kättä pidempiä työkaluja arkivalmennuksen laadun varmistamiseksi ja kehittämiseksi. Kyseinen analyyttinen lähestymistapa kehittää myös valmentajien ammattitaitoa, joka takaa kokonaisvaltaisemman ja laadukkaamman arjen RoPS -pelaajistolle.

Toisessa osiossa käytiin läpi laadukkaan urheilijan elämän tunnusmerkkejä. Seuran valmennuspäällikkö Pasi Tuutti kävi osiossaan läpi faktapohjaisesti harjoittelu, ravinnon ja levon symbioosia. Kehittymisen varmistamiseksi seuramme toimintakulttuurin muutokseen kuuluvat myös tämän kokonaisuuden huomioiminen tosiasioihin nojaten.

Harjoittelu -otsikon alla käytiin läpi laadukkaan arkiharjoittelun rakennetta nuorimmista junioreista aina kilpaurheiluun saakka. Progressiivisuuden huomioiminen ja viikkosuunnitelmien käyttäminen kehittymisen tukena.

Ravinnon ja nesteytyksen esityksessä nousi esiin nykypäivän haasteet ravinnon määrästä urheilijoilla. Lisäksi keskusteltiin paljon siitä, minkälaisen viestin haluamme antaa toimijoina ravinnon ja nesteytyksen merkityksestä pelimatkoilla ja turnauksissa. Joukkueille jaettiin työkaluna ohjeistus, jota käytetään pelimatkojen ruokailupaikkoihin ruokaa varattaessa.

Levon merkityksestä nostettiin esiin aktiivisen palautumisen malli, kun yleensä terminologiaa lähestytään siten, että lepo tarkoittaa tekemättömyyttä. Unen määrän varmistamiseksi tehdään kaikki tarvittavat toimenpiteet kaikissa seuran tapahtumissa. Myös oikeanlaisen viikkorytmityksen ymmärtäminen ja luominen ovat tärkeimpiä työkaluja pelaajien kehittymisessä.

Seuraavan kerran Rovaniemen Palloseuran valmentajat kokoontuvat yhteisen aiheen äärelle lauantaina 6.7.2109 analysoimaan pelinlainalaisuuksia, joita alustetaan ennen Veikkausliigaottelua RoPS -IFK Marienhamn ja ryhmätyöt puretaan ottelun jälkeen yhteisesti.

Luettu 1253 kertaa

Tietoa meistä

Rovaniemen Palloseura on Lapin suurin urheiluseura sekä Pohjois-Suomen johtava jalkapalloseura. Edustusjoukkueemme pelaavat Kakkosta sekä miehissä että naisissa. Naisten kakkosjoukkue pelaa Naisten Kolmosessa. Toimintamme pohja on yli 1000 junioripelaajassamme, joille haluamme luoda turvallisen harrastusympäristön sekä tavoitteellisille pelaajille selkeän polun aina kansainvälisille kentille saakka.

Ota yhteyttä

Puheenjohtaja
Matti Poikajärvi
+358 405 388 325
matti.poikajarvi@rops.fi

Toiminnanjohtaja
Jari Näsman
jari.nasman@rops.fi
+358 505 990 309