keskiviikko, 23 lokakuu 2019 14:39

Nuorisojaoston päättäjäisissä palkittiin kauden ansioituneet

Kirjoittanut
Arvostele tätä artikkelia
(3 ääntä)

RoPS:n Nuorisojaoston päättäjäisiä juhlittiin tiistaina Korundissa. Vuoden parhaina pelaajina palkittiin Saana Valkama sekä Adam Mekki. Vuoden seuratoimijoina huomioitiin RoPS:n monivuotiset kanttiinivastaavat.

Rovaniemen Palloseura on parin vuoden aikana kasvanut Lapin suurimmaksi urheiluseuraksi sekä koko Pohjois-Suomen suurimmaksi jalkapalloseuraksi. Viime kesänä RoPS:ssa oli jo yli 1200 pelipassin omaavaa jalkapalloilijaa.

Samalla jalkapallosta on tullut Rovaniemen suurin talviurheilulaji huolimatta siitä, että jalkapallon harjoitteluolosuhteet ovat puolet vuodesta lajin tarpeisiin riittämättömät. Uuden täysimittaisen jalkapallohallin saaminen onkin koko rovaniemeläisen jalkapalloyhteisön yhteinen tavoite.

Kaikkein tärkeimpiä jalkapallon kannalta ovat kuitenkin ne sadat vanhemmat, vapaaehtoiset sekä oto-valmentajat, jotka pyyteettömästi antavat panoksensa lajin eteen. Ilman heitä viime vuosien pelaajamäärän kasvukaan ei olisi ollut mahdollista.

RoPS D/E Tytöt

Vastuuvalmentaja: Laura Pasanen

DE Tytöt

Palkitut pelaajat
Kehittynein pelaaja: Vanessa Larikka
Esimerkillisin pelaaja: Nella Ojaniemi
Paras pelaaja: Laura Kivelä

RoPS B/C Tytöt

Vastuuvalmentaja: Tommi Ollila
Valmentaja: Ville Hautajärvi

BC Tytöt

Palkitut pelaajat
Kehittynein pelaaja: Saana Kotanen
Esimerkillisin Pelaaja: Siiri Ruotsala
Paras pelaaja: Emilia Kristo

RoPS Pojat 2009

Vastuuvalmentaja: Iiro Kylmänen
Valmentajat: Mikko Halme, Mikko Vatanen

2009 Musta

Pojat 2009 Musta
Kehittynein pelaaja: Jesse Petäjäjärvi
Esimerkillisin pelaaja: Eetu Yli-Suvanto
Paras pelaaja: Niko Haapasaari

2009 Valkoinen

Pojat 2009 Valkoinen
Kehittynein pelaaja: Venla Koivisto
Esimerkillisin pelaaja: Jussa Eteläinen
Paras pelaaja: Arttu Peltonen

2009 Sininen

Pojat 2009 Sininen
Kehittynein pelaaja: Nooa Halme
Esimerkillisin pelaaja: Tobias Kylmänen
Paras pelaaja: Pete Karppinen

RoPS Pojat 2008

Vastuuvalmentaja: Marko Koivuranta
Valmentajat: Tomi Bruun, Janne Hirttiö, Veli-Matti Oinas, Lauri Pyykkö

2008 Musta

Pojat 2008 Musta
Kehittynein pelaaja: Osku Kesti
Esimerkillisin pelaaja: Eino Sarajärvi
Paras pelaaja: Samppa Salokangas

2008 Valkoinen

Pojat 2008 Valkoinen
Kehittynein pelaaja: Atte Utriainen
Esimerkillisin pelaaja: Juho Lahdenkauppi
Paras pelaaja: Josia Kesti

2008 Sininen

Pojat 2008 Sininen
Kehittynein pelaaja: Eeli Bruun
Esimerkillisin pelaaja: Joachim Gylden
Paras pelaaja: Ilpo Hand

RoPS Pojat 2007

Vastuuvalmentaja: Jaakko Höynälänmaa
Valmentajat: Kimmo Vitikka, Ville Mäkelä, Jarkko Ojaniemi

2007 Musta

Pojat 2007 Musta
Kehittynein pelaaja: Pekko Peteri
Esimerkillisin pelaaja: Mikael Ngugi
Paras pelaaja: Samu Juopperi

2007 Valkoinen

Pojat 2007 Valkoinen
Kehittynein pelaaja: Juho Poutiainen
Esimerkillisin pelaaja: Aapo Paloniemi
Paras pelaaja: Arttu Keikkonen

2007 Sininen

Pojat 2007 Sininen
Kehittynein pelaaja: Johannes Olli
Esimerkillisin pelaaja: Aatu Iivari
Paras pelaaja: Onni Romakkaniemi

RoPS Pojat 2006

Vastuuvalmentaja: Marko Vatanen
Valmentajat: Markus Pylväs, Rami Mäki

2006

Palkitut pelaajat
Kehittynein pelaaja: Joel Niska
Esimerkillisin pelaaja: Veeti Katermaa
Paras Pelaaja: Pyry Rajanen

RoPS Pojat 2005

Vastuuvalmentaja: Jeremias Fisk
Valmentaja: Joona Västinen

2005

Palkitut pelaajat
Kehittynein pelaaja: Matti Huttunen
Esimerkillisin pelaaja: Topias Dementjeff
Paras pelaaja: Aaro Tiihonen

RoPS Pojat 2004

Vastuuvalmentaja: Jesse Koskela
Valmentaja: Markus Sillanpää

2004

Palkitut pelaajat
Kehittynein pelaaja: Juuso Herranen
Esimerkillisin pelaaja: Mikael Salmela
Paras pelaaja: Alex Tolra

RoPS B Pojat

Vastuuvalmentaja: Mikko Lignell
Valmentajat: Teemu Vilmi, Marko Vatanen, Jari Alamäki, Juho Luukkonen

B Pojat

Palkitut pelaajat
Kehittynein pelaaja: Otto Kemppainen
Esimerkillisin pelaaja: Riku Komulainen
Paras pelaaja: Vertti Hänninen

Vuoden nuoret tyttö- ja poikapelaajat

Parhaat Nuoret Pelaajat

Vuoden nuori tyttöpelaaja: Venja Miettunen, D Tytöt
Vuoden nuori poikapelaaja: Miska Ylitolva, Pojat 2004, B Pojat

Vuoden tyttö- ja poikapelaajat

Parhaat Pelaajat

Vuoden tyttöpelaaja: Saana Valkama, B Tytöt, RoPS Naiset
Vuoden poikapelaaja: Adam Mekki, B Pojat, RoPS/2

Vuoden valmentaja 2019

Valmentaja

Vuoden valmentaja: Antti Okkonen, RoPS Pojat 2011

Vuoden joukkue 2019

Joukkue

Pelaajat: Sampo Ala, Kirill Bullat, Vertti Hänninen, Akseli Kantola, Otto Kemppainen, Riku Komulainen, Tino Korhonen, Jimi Kuha, Luka Kuittinen, Joona Lahdenmäki, Tatu Lakela, Tuomas Leppäkangas, Jonne Länsipää, Santeri Matilainen, Adam Mekki, Veeti Mertala, Roope Nikkarinen, Jussi Niska, Riku-Veli Niska, Roni Pietsalo, Pekka Ruotsalainen, Sarlaw Sau Say Pure, Antti Salmi, Lauri-Emil Vetri, Miska Ylitolva

Vuoden seuratoimijat 2019

Seuratoimijat

RoPS:n kanttiinivastaavat: Jaana Heikkinen, Sari Lampinen, Johanna Lindgren, Marja Vilmi

 

Luettu 3993 kertaa