ROPSKAUPPA.FI                              
keskiviikko, 16 marraskuu 2016 21:51

Kauden päättäjäiset Korundissa iloista hälinää ja palkintojen jakoa

Kirjoittanut
Arvostele tätä artikkelia
(0 ääntä)
Vuoden tyttöpelaaja Leila Haapea sekä poikapelaaja Juho Hyvärinen Vuoden tyttöpelaaja Leila Haapea sekä poikapelaaja Juho Hyvärinen

Keskiviikkoiltana Korundin konserttisalin täytti reilut 300 iloista RoPS-junioria sekä juniorijoukkueiden taustahenkilöä. Nuorisojaoston päättäjäisissä palkittiin menestyneitä RoPS-junioreita sekä jaettiin mitalit kaikille nuorimmille osallistujille.

RoPS:n junioritoiminta on vahvalla pohjalla. Siitä merkkinä olivat mm. Tyttöjen B-joukkueen menestys, useiden pelaajien valinnat Tähtitarhaan ja poikamaajoukkueisiin sekä kruununa kahden pelaajan nousu juniorisopimuksilla RoPS:n edustusjoukkueeseen.

Vuoden joukkue B1-tytöt

Jukka Heinon monivuotinen valmennus toi tuotosta, kun B-tytöt voittivat sekä kevät kierroksella, että syyskierroksella oman Ykkösen lohkonsa. SM-karsintasarjassa kaatui Hämeenlinna, joka oli joukkueelle loppukauden suuri tavoite.

Vuoden poikapelaaja Juho Hyvärinen

Juho on esimerkillinen ja kokonaisvaltainen urheilija. Hänen kova ja määrätietoinen työ harjoituksissa sekä omalla ajalla on tuottanut tulosta. Juho debytoi miesten edustusjoukkueeseen viime kesänä. Lisäksi Juho oli 2000 vuonna syntyneiden maajoukkueen vakiokalustoa.

Vuoden tyttöpelaaja Leila Haapea

Leila Haapea on osoittanut oman intohimonsa jalkapalloon harjoituksien yhteydessä sekä harjoitusten ulkopuolella. Leila on ollut B-tyttöjen sekä naisten edustusjoukkueen vakiokalustoa.

Vuoden nuori poikapelaaja Riku-Veli Niska

Riku-Veli Niskalla on intohimoinen palo päivittäiseen tekemiseen, mikä on tuottanut tulosta. Riku-Veli on pelannut vuotta vanhemmassa ikäluokassa. Riku-Veli on oiva esimerkki siinä, miten oma motivaatio voi näkyä käytännössä.

Vuoden nuori tyttöpelaaja Julia Lindgren

Julia Lindgren valittiin tänä kautena piiricupissa All Stars-joukkueeseen. Julian harjoittelussa näkyy tekemisen meininki ja rohkea heittäytyminen.

Vuoden valmentaja Iiro Kylmänen

Iiro on Pojat 09 vastuuvalmentajana kyennyt välittömästi rakentamaan joukkueeseen iloisen ja turvallisen ilmapiirin, jossa lapset viihtyvät.

Vuoden seuratoimija Marko Holopainen

Marko on laittanut lukemattomia tunteja seuran tukemiseen ja kehittämiseen erilaisissa rooleissa. Hän toimiii vastuuvalmentajana 2008 vuonna syntyneiden poikien joukkueessa. Marko on nähty pyörimässä RoPSin edustusjoukkueen peleissä aktiivisesti hoitamassa evästä katsojille. Lisäksi Marko on ollut suurena apuna myös naisten edustusjoukkueen kanttiinin pidossa.

RoPS B-pojat

B-pojat pelasivat kuluneella kaudella sekä valtakunnallista 1. Divisioonaa sekä alueellista 2. Divisioonaa. Yksilötasolla kauden aikana otettiin laajalla rintamalla steppejä eteenpäin. Tästä hyvänä esimerkkinä kahden pelaajan esiintymiset poikamaajoukkueissa sekä heidän saamat juniorisopimukset edustusjoukkueeseen.

Paras pelaaja: Juho Hyvärinen
Esimerkillisin pelaaja: Jonne Koistinen
Kehittynein pelaaja: Antti-Veikka Vetri

RoPS Pojat 2001

Lähtökohdat olivat haastavat, mutta kausi saatiin kuitenkin vietyä kunnialla läpi. Kauten kuuluivat ottelut mestaruussarjassa ja 2-tason lopputurnaus Seinäjoella. Osa pelaajista pääsi myös mittaamaan tasoaan B-junioreiden 2. divisioona otteluissa.

Paras pelaaja: Kalle-Pekka Viiri
Esimerkillisin pelaaja: Veeti Tolkkinen
Kehittynein pelaaja: Leevi Siitonen

RoPS Pojat 2002

Joukkue voitti oman ikäluokkansa piirisarjan ja oli vuotta vanhempien sarjassa kolmas. Kesän Piirijoukkue Cupissa Pohjois-Suomen joukkueessa oli RoPS:lta mukana seitsemän pelaajaa. Ikäluokan maajoukkue toiminnan käynnistäneellä Tähtitarha leirillä puolestaan neljä. Myös piirin taitokilpailuissa joukkue menestyi hienosti.

Paras pelaaja: Adam Mekki
Esimerkillisin pelaaja: Riku-Veli Niska
Kehittynein pelaaja: Riku Komulainen

RoPS Pojat 2003

Pojat 03 pelasivat piirisarjaa oman ikäluokan mestaruussarjassa, jossa sininen joukkue sijoittui lopputurnauksen jälkeen kolmanneksi. Valkoinen joukkue pelasi oman ikäluokan 1. divisioonaa, jossa loppusijoitus oli neljäs. Sininen joukkue saavutti kesän aikana turnausvoiton sekä Santa Claus Cupissa että Kokkola Cupissa. Edellinen Kokkola Cupin voitto on tullut Rovaniemelle 16 vuotta sitten.

Paras pelaaja: Lauri-Eemil Vetri
Esimerkillisin pelaaja: Teemu Tieranta
Kehittynein pelaaja: Eetu Tuononen

RoPS Pojat 2004

Päättyneen kauden aikana pojat 2004 pelasivat piirisarjaa sekä osallistuivat mm. Piteån turnaukseen sekä Kempeleellä vuonna 2004 syntyneiden poikien Ajax kutsuturnaukseen.

Paras pelaaja: Alex Tolra
Esimerkillisin pelaaja: Elias Koivisto
Kehittynein pelaaja: Elia Rissanen

RoPS Pojat 2005

Maaliskuusta lähtien RoPS Pojat 2005 ovat harjoitusten ja harjoituspelien lisäksi pelanneet vähintään yhden turnauksen kuukautta kohden. Piirisarjaa pojat pelasivat toukokuun ja syyskuun välisenä aikana. Molemmat joukkueet menestyivät erinomaisesti Palloliiton piirisarjassa. Kokkola Cupista saatu herrasmiespalkinto on koko seurahistorian ensimmäinen poikajoukkueen saama herrasmiespalkinto.

Paras pelaaja: Akseli Tervaniemi
Esimerkillinen pelaaja: Niilo Ylinampa
Kehittynein pelaaja: Topias Dementjeff

RoPS Pojat 2006

Pojat 2006 osallistuivat piirisarjaan kahdella joukkueella. Kesän pääturnaus oli HelsinkiCup, johon osallistuttiin niin ikään kahden joukkueen voimin. HelsinkiCupin hienojen esitysten perusteella joukkue sai kutsun syyskuussa pelattuun kovatasoiseen HJK Cupiin, jossa joukkue onnistui kuudesta ottelusta saavuttamaan neljä voittoa.

Sininen joukkue
Paras pelaaja: Valtteri Vatanen
Esimerkillisin pelaaja: Miika Korhonen
Kehittynein pelaaja: Veeti Katermaa

Valkoinen joukkue
Paras pelaaja: Jan-Eemil Tuulaniemi
Esimerkillisin pelaaja: Jeremi Kivilahti
Kehittynein pelaaja: Arttu Pähti

RoPS Pojat 2007

Joukkue osallistui piirisarjaturnauksen lisäksi muutamiin erillisiin turnauksiin, muun muassa Ruotsissa heinäkuun alussa järjestettyyn Piteån turnaukseen. Piteån turnauksessa pojilta oli neljä joukkuetta, joista yksi pelasi vuotta vanhempien sarjassa.

RoPS Pojat 2008

Joukkue harjoitteli 3-5 kertaa viikossa koko kauden ajan. Joukkue osallistui F8 piirisarjaan neljällä joukkueella, yhteensä kuuteen turnaukseen. Lisäksi joukkue osallistui seitsemään muuhun turnaukseen: Ulrikan turnaus, Keps turnaus, Kesäpudas, Santa Claus Cup, Tornio-Haparanda Cup, Ilves Cup ja Ajax Cup.

RoPS Pojat 2009

Kaudelle 2016 RoPSiin perustettiin uusi ikäkausijoukkue 2009-syntyneille pojille. Toiminta käynnistettiin lokakuussa 2015 ja siitä asti toiminta on ollut aktiivista ja innokasta. Kauden 2016 tavoitteena joukkueella oli toimintatapojen vakiinnuttaminen, lajin perusperiaatteiden oppiminen sekä ennen kaikkea hauskanpito hyvän harrastuksen parissa.

RoPS B-tytöt

B-tytöt tekivät seuran historiaa voittamalla sekä kevätkierroksella että syyskierroksella oman ykkösdivisioonan lohkonsa. Kausi huipentui SM-karsinnan voittoon Hämeenlinnasta.

Paras pelaaja: Leila Haapea
Esimerkillisin pelaaja: Ronja Nieminen
Kehittynein pelaaja: Laura Pasanen

RoPS B2-tytöt

RoPS Tyttöjen B2 joukkueessa pelasi kaikkiaan 19 vuosina 01-00 syntynyttä tyttöä. Joukkue osallistui B-tyttöjen Kakkoseen sekä osallistui kesän aikana kahteen turnaukseen.

Paras pelaaja: Pinja Ikäheimonen
Esimerkillisin pelaaja: Annastiina Niskanen
Kehittynein pelaaja: Juliaana Räsänen

RoPS Tytöt 01-03

Menneellä kaudella joukkue pelasi piirisarjaa B tyttöjen kakkosessa. Sijoitus kevätkierroksella oli 3. ja syyskierroksella palkintona mestaruus sekä nousu ykköseen. Kesän turnauksista tytöt voittivat mestaruuden Piteå Summer Gamesissä, 01-tyttöjen sarjassa. Lisäksi joukkueesta pääsi kuusi tyttöä edustamaan Pohjois-Suomea 02-tyttöjen Piirijoukkue-Cuppiin Eerikkilään.

Paras pelaaja: Sara Sievistö
Esimerkillisin pelaaja: Enni Back
Kehittynein pelaaja: Henna Mikkonen

RoPS Tytöt 04-06

RoPS Tytöt 04-06 -joukkue sykkii lämpöä ja yhteenkuuluvuden tunnetta. Ringissä on lähes kolmekymmentä nuorta tyttöä. Joukkue kävi kesällä Kokkola Cupissa, joka erityisesti jäi pelaajien sekä taustahenkilöiden mieliin.

Luettu 3510 kertaa

Tietoa meistä

Rovaniemen Palloseura on Lapin suurin urheiluseura sekä Pohjois-Suomen johtava jalkapalloseura. Edustusjoukkueemme pelaavat Kakkosta sekä miehissä että naisissa. Naisten kakkosjoukkue pelaa Naisten Kolmosessa. Toimintamme pohja on yli 1000 junioripelaajassamme, joille haluamme luoda turvallisen harrastusympäristön sekä tavoitteellisille pelaajille selkeän polun aina kansainvälisille kentille saakka.

Ota yhteyttä

Puheenjohtaja
Matti Poikajärvi
+358 405 388 325
matti.poikajarvi@rops.fi

Toiminnanjohtaja
Jari Näsman
jari.nasman@rops.fi
+358 505 990 309