ROPSKAUPPA.FI                              
tiistai, 03 heinäkuu 2012 16:57

RoPSin C-14/C-15 tytöt Piteån turnauksessa

Kirjoittanut
Arvostele tätä artikkelia
(0 ääntä)
C-14/C-15 tyttöjoukkue C-14/C-15 tyttöjoukkue

RoPSin C-14/C-15 Tyttöjoukkue osallistui kovatasoiseen Piteån Jalkapalloturnaukseen Ruotsissa. Valitsimme joukkueellemme jo ennakkoasetelmaltaan C-14 sarjaa kovemman C-15 sarjan. Haimme mahdollisimman kovatasoisia kansainväisiä pelejä ja niitä saimme.

Omassa C-15 piirisarjassamme loistavasti tänä vuonna menestynyt joukkueemme (Ennen kevätkauden viimeistä peliä toisena, pisteen päässä kärkipaikasta) otti ennakkoluulottomasti kovan haasteen vastaan ja nälkäinen joukkueemme voittikin kolme alkulohkon ensimmäistä peliä puhtaasti maalierolla 8-0. Neljännessä alkulohkon pelissämme huono  tuurikin puuttui peliin ja loukkaantumisien, myrskyisien, sateisien , taisteltujen hetkien jälkeen ja yhden hylätyn maalimme jälkeen hävisimme 0-1 Norjalaiselle Kvalöya Sk:lle.

Valitettavasti tuo puuttuva maali pudotti meidät pisteen päähän lohko kakkoseksi ja ensimmäisessä pudotuspelissä saimme vastaamme jäätävän kovan Assi If:n. Loukkaantumisiemme seurauksena emme saaneet enää kentälle 100%:sti voittavaa joukkuetta ja uskomattoman kovan taistelun jälkeen tyttömme hävisivät  ottelun 2-1 . Lisää loukkaantumisia ja viimeisessä ottelussa hävisimme 0-1 jälleen tiukkojen hetkien jälkeen.

Sijoituimme turnauksessa sijoille 12-16, mikä on uskomattoman mahtava suoritus joukkueeltamme.

Kokonaisuutena tyttömme pelasivat kaunista, vahvaa, taistelevaa ja maltillista taitojalkapalloa. Kansainvälisen jalkapallon fyysisyys tuli esiin merkittävänä eroavaisuutena omiin sarjapelihimme. Ilman avainpelaajiemme loukkaantumisia olisimme pystyneet  alkusarjan loistavalla asenteella taistelemaan väkivahvan sarjan voittopeleissä. Mahtava turnaus tytöiltämme!

Loppuajatuksena turnauksesta: Jos haluamme menestyä kovatasoisissa kansainvälisissä turnauksissa, täytyy mahtavassa joukkueessamme olla loukkaantumisien varalle vielä lisää kovatasoista pelaajamateriaalia. Toivoa sopiikin että saisimme harjoittelurinkiimme Rovaniemen lähialueilta lisää jo pelaajan hyvät perustaidot omaavia pelaajia. Haluamme jatkaa loistavaa kehitystämme joukkueena ja vuodelle 2013 tähyämmekin jälleen haasteellisiin kansainvälisiin turnauksiin, sekä 2013 pelattavan aluesarjan menestyksekkääseen läpiviemiseen.

Joukkueessa pelasivat: Noora Ankkuri(mv),  Emilia Härkönen(c), Milla Aatsinki, Linda Alanentalo, Henni Rautajoki, Venla Viertola, Laura Pasanen, Amanda Honkanen, Ronja Vedenoja, Sandra Vallas, Olga Haataja,  Julianne Arviranta, Camilla Kyyriäinen,  Iida Savolainen, Laura Kelahaara, Lumi-Tuulia Holm, Moona Kiistala, Saara Rautajoki, sekä mukana turnauksessa toipilaana Veera Kainulainen ja varalla, sekä joukkueen Maskottina  -00 tytöistä Anna-Sofia Pasanen.

Pelissä mukana: Valmennustiiminä Erkki Ollila, Juha Ruotsalainen. Ismo Pasanen(JOJO).

Huoltajina: Tuija Arviranta ja Marjo Pasasen
Luettu 3361 kertaa

Tietoa meistä

Rovaniemen Palloseura on Lapin suurin urheiluseura sekä Pohjois-Suomen johtava jalkapalloseura. Edustusjoukkueemme pelaavat Kakkosta sekä miehissä että naisissa. Naisten kakkosjoukkue pelaa Naisten Kolmosessa. Toimintamme pohja on yli 1000 junioripelaajassamme, joille haluamme luoda turvallisen harrastusympäristön sekä tavoitteellisille pelaajille selkeän polun aina kansainvälisille kentille saakka.

Ota yhteyttä

Puheenjohtaja
Matti Poikajärvi
+358 405 388 325
matti.poikajarvi@rops.fi

Toiminnanjohtaja
Jari Näsman
jari.nasman@rops.fi
+358 505 990 309