RoPS:n syksyn nappulataitokoulu aloitetaan lokakuun 1. viikonloppuna jatkuen aina viikolla 51 pidettäviin pikkujouluihin. Harjoitukset pidetään Ounashallissa. Tarkoitus on myös harjoitella suunnitelmallisesti ja ohjatusti erillisen, nappulaikäisille suunnitellun ohjelman mukaisesti.
Harjoitukset tulee ohjaamaan Koulun valmentaja Keijo Kurvinen ja joissain harjoituksissa tullaan näkemään "yllätysvierailijoita", todennäköisesti RoPS:n Veikkausliigajoukkueen edustusjoukkueesta ja muualtakin.
Jalkapallon salojen leikkimielisen opiskelun lisäksi koulussa opetellaan ryhmässä liikkumista ja yhdessäoloa - Nappulakoulu ei vaadi aiempaa jalkapallotaustaa oppilailtaan, vaan mukaan voi reippain mielin tulla kaikki kiinnostuneet lapset.
RoPS:n kesän Nappulakoulussa ja - liigassa mukana olleilla pelaajilla vakuutus on voimassa, mutta täysin uusien oppilaiden kannattaa varmistaa lapsen vakuutus omasta vakuutusyhtiöstä (oma hlö.vakuutus joka kattaa urheilun). Hinta nappulakoulun harjoituksille on 5,00 euroa / harjoitus, joka kerätään aina harjoituksen alussa.
Lisätietoja Keijo Kurvinen Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen. 040-7602064
Pasi Gynther
© 2009 RoPS