keskiviikko, 15 joulukuu 2010 11:04

RoPS:lle myönnettiin liigalisenssi

Kirjoittanut
Arvostele tätä artikkelia
(0 ääntä)

Liigalisensseistä päättävä Suomen Palloliiton (SPL) seuralisenssikomitea päätti tiistaisessa kokouksessaan myöntää liigalisenssin kaudelle 2011 kaikkiaan 11 Veikkausliigassa pelaavalle seuralle. Kolmen muun seuran osalta komitea päätti pyytää lisäselvityksiä.

Liigalisenssi myönnettiin tiistaina FC Hongalle, HJK:lle, FC Interille, FF Jarolle, JJK:lle, KuPS:lle, IFK Mariehamnille, MYPA:lle, RoPS:lle, TPS:lle ja VPS:lle. Näistä olosuhteiden osalta poikkeuslupa myönnettiin JJK:lle RoPS:lle ja VPS:lle.

Muiden kolmen seuran - AC Oulun, Hakan ja Tampere Unitedin - osalta lisenssipäätökset tehdään komitean pyytämien lisäselvityksien saamisen jälkeen. Seuralisenssikomitea kokoontuu seuraavan kerran 10.1.2011, jolloin käsitellään mainittujen kolmen seuran toimittamat lisäselvitykset ja lisenssipäätökset tehdään niiden perusteella.

Kauden 2011-12 UEFA-lisenssejä koskevat päätökset tehdään toukokuussa 2011. Tämä koskee UEFA:n seurajoukkuekilpailuihin osallistuvia HJK:ta, KuPS:aa, TPS:aa ja FC Honkaa sekä Fair Play –kilpailun kautta Eurooppa-liigan karsintoihin mahdollisesti paikan saavaa VPS:aa.

© 2010 RoPS

Luettu 1404 kertaa