ROPSKAUPPA.FI                              
keskiviikko, 15 joulukuu 2010 11:04

RoPS:lle myönnettiin liigalisenssi

Kirjoittanut
Arvostele tätä artikkelia
(0 ääntä)

Liigalisensseistä päättävä Suomen Palloliiton (SPL) seuralisenssikomitea päätti tiistaisessa kokouksessaan myöntää liigalisenssin kaudelle 2011 kaikkiaan 11 Veikkausliigassa pelaavalle seuralle. Kolmen muun seuran osalta komitea päätti pyytää lisäselvityksiä.

Liigalisenssi myönnettiin tiistaina FC Hongalle, HJK:lle, FC Interille, FF Jarolle, JJK:lle, KuPS:lle, IFK Mariehamnille, MYPA:lle, RoPS:lle, TPS:lle ja VPS:lle. Näistä olosuhteiden osalta poikkeuslupa myönnettiin JJK:lle RoPS:lle ja VPS:lle.

Muiden kolmen seuran - AC Oulun, Hakan ja Tampere Unitedin - osalta lisenssipäätökset tehdään komitean pyytämien lisäselvityksien saamisen jälkeen. Seuralisenssikomitea kokoontuu seuraavan kerran 10.1.2011, jolloin käsitellään mainittujen kolmen seuran toimittamat lisäselvitykset ja lisenssipäätökset tehdään niiden perusteella.

Kauden 2011-12 UEFA-lisenssejä koskevat päätökset tehdään toukokuussa 2011. Tämä koskee UEFA:n seurajoukkuekilpailuihin osallistuvia HJK:ta, KuPS:aa, TPS:aa ja FC Honkaa sekä Fair Play –kilpailun kautta Eurooppa-liigan karsintoihin mahdollisesti paikan saavaa VPS:aa.

© 2010 RoPS

Luettu 1508 kertaa

Tietoa meistä

Rovaniemen Palloseura on Lapin suurin urheiluseura sekä Pohjois-Suomen johtava jalkapalloseura. Edustusjoukkueemme pelaavat Kakkosta sekä miehissä että naisissa. Naisten kakkosjoukkue pelaa Naisten Kolmosessa. Toimintamme pohja on yli 1000 junioripelaajassamme, joille haluamme luoda turvallisen harrastusympäristön sekä tavoitteellisille pelaajille selkeän polun aina kansainvälisille kentille saakka.

Ota yhteyttä

Puheenjohtaja
Matti Poikajärvi
+358 405 388 325
matti.poikajarvi@rops.fi

Toiminnanjohtaja
Jari Näsman
jari.nasman@rops.fi
+358 505 990 309